Jazda na rowerze z dzieckiem to duża odpowiedzialność dla każdego rodzica lub opiekuna. W sklepach można znaleźć szeroki wybór asortymentu w postaci fotelików oraz przyczepek, które zapewnią bezpieczne przewiezienie dziecka oraz nie będą ograniczać mobilności rowerzyście. W innych sytuacjach, gdy dziecko samodzielnie porusza się na rowerze, trzeba zapewnić mu nie tylko bezpieczeństwo, ale także stanowić dla niego wzór i prezentować, jak powinniśmy zachowywać się na drodze. Aby dokładnie omówić najważniejsze zasady bezpieczeństwa, niezbędne jest omówienie różnych sytuacji dotyczących jazdy rowerowej z najmłodszymi.

  • Dziecko przewożone w foteliku lub w specjalnej przyczepce - oba te rozwiązania pozwalają rodzicom na przewożenie dzieci w wieku do lat 7. Aby zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, warto zdecydować się na takie przejażdżki po skończeniu przez malucha 1,5 roku życia. Choć dolna granica to tylko 9 miesięcy, należy zwrócić uwagę, że najważniejsze są odpowiednio rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. Te natomiast wykształcają się dopiero w 18 miesiącu życia.
  • Dziecko poniżej lat 10 na rowerze - mimo samodzielnej jazdy na rowerze, takie dziecko nie jest traktowane jak rowerzysta, tylko jako pieszy. Co za tym idzie, wymagana jest opieka osoby dorosłej i konieczna jest jazda po chodniku. Dziecko, które nie skończyło 10 lat, nie może korzystać ani z ulicy, ani ze ścieżki dla rowerzystów.
  • Dziecko powyżej lat 10 na rowerze - dziecko, które ukończyło już 10 lat, może samodzielnie prowadzić rower po drogach publicznych. Jedynym formalnym i koniecznym wymaganiem jest posiadanie Karty Rowerowej, obowiązującej do ukończenia 18 roku życia. Ponieważ dziecko w takim wieku jest traktowane jak rowerzysta, nie pieszy, jazda po zebrze oraz po chodniku nie jest dozwolona w większości wypadków.

Fotelik czy przyczepka - co jest lepszym wyborem?

Wiele sklepów rowerowych zachęca nas swoim szerokim asortymentem, proponując różnego rodzaju przyczepki oraz foteliki. Wszystkie z nich mają zagwarantować bezpieczne przewiezienie małego dziecka. Znaleźć tam można wiele modeli fotelików montowanych zarówno z przodu, jak i z tyłu, a także specjalne przyczepki, przeznaczone dla jednego lub dwóch pasażerów. Obydwa rozwiązania mają wiele plusów, dlatego podjęcie decyzji co do zakupu jednego z nich nie jest łatwe. Dzięki fotelikowi rowerzysta nie jest ograniczony w żaden sposób i nie musi stać w korkach. Z łatwością także wyminie różnego rodzaju przeszkody, takie jak ustawione na drogach słupki. Ponadto, dziecko przewożone w foteliku ma dużo lepsze pole widzenia i może pozwolić sobie na podziwianie widoków, co uniemożliwiałaby mu siatka przyczepki. Fotelik zdecydowanie lepiej sprawdza się także na wyboistych drogach i przy wysokich krawężnikach.

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa dziecka, w wielu sytuacjach lepsza okazuje się przyczepka. Zapewniają one większą stabilizację i chronią kręgosłup małego pasażera w czasie wstrząsów. Dodatkowo drzemka dziecka w foteliku jest niebezpieczną sytuacją, w której konieczne może okazać się zatrzymanie roweru. W przyczepce dziecko może spokojnie pozwolić sobie na zaśnięcie, a rodzic nie musi martwić się o obciążenie kręgosłupa. Podsumowując, niemożliwe jest wybranie jednego właściwego rozwiązania do przewożenia dziecka. Zarówno fotelik, jak i przyczepka mają szereg zalet. Warto jednak zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Jeśli wybierasz się na jazdę po mieście lub wyboistym terenie, zdecyduj się na fotelik. Przyczepka natomiast jest świetnym pomysłem na weekendowe wypady oraz długie, przyjemne przejażdżki.

Bezpieczna jazda na rowerze

Gdy dziecko jest już w takim wieku, że samodzielnie może poruszać się rowerem, trudniejsza staje się jego kontrola i zapewnienie mu pełnej opieki. Ważne jest, aby nauczyć młodego rowerzystę kluczowych zasad i odpowiedniego zachowania na drodze. To zaowocuje szybką i przyjemną nauką oraz nauczy go odpowiedniego zachowania na drogach. Dzięki temu, dziecko nie tylko będzie odczuwało frajdę z jazdy, ale także pozna zdrowe nawyki i korzyści z bezpiecznej jazdy. W jaki sposób jednak pilnować i jednocześnie uczyć dziecko podczas jazdy? Aby zapewnić mu odpowiednią opiekę, konieczna jest przede wszystkim czujność i ostrożność. Podczas wspólnych przejażdżek, jedź za dzieckiem lub, jeśli jest to możliwe, obok niego. To zapewni wystarczającą kontrolę całej sytuacji na drodze i umożliwi szybką reakcję.

W przypadku wykonywania przez małego rowerzystę niebezpiecznego lub niedozwolonego manewru niezwykle ważne jest, aby został on o tym spokojnie poinformowany. Nerwowy głos lub krzyk jedynie zniechęci go do dalszej nauki i może spowodować kolejną niebezpieczną sytuację. Warto też informować dziecko o wszystkich ważnych czynnościach, które powinien wykonywać podczas jazdy na rowerze. To sprawi, że będzie on zwracał uwagę nie tylko na swoje bezpieczeństwo, ale także na innych członków ruchu drogowego. Na tym etapie, najistotniejszy jest sposób jazdy rodzica lub opiekuna. Zachowuj się spokojnie, bezpiecznie i kulturalnie oraz bądź godnym naśladowania rowerzystom.


Z dzieckiem na rower
Średnia ocena: 4.3 (86%)
Na podstawie: 3 ocen