wieszak na rower

Dbanie o rower to nie tylko regularne czyszczenie go i konserwacja poszczególnych elementów. Wszak nie mniej istotny jest też sposób przechowywania jednośladu! A to bywa czasem sporym wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy w mieszkaniu brakuje odpowiedniego pomieszczenia czy jakiejkolwiek innej, wolnej przestrzeni, gdzie mógłby on stanąć. W takiej sytuacji pomocny może okazać się wieszak na rower. Zastanawiasz się, jak powiesić go na ścianie? Przekonaj się o tym już teraz!

Jakie rodzaje wieszaków na rower wyróżniamy?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich akcesoriów. Mogą one utrzymywać jednoślad za ramę lub za koła, a także być wyposażone w dodatkowe elementy, w tym m.in. windę czy rozwiązania antykradzieżowe. Najprostszy wieszak na rower na ścianę to oczywiście hak, ale poza tym wyróżnia się systemy mocowania pod sufitem oraz Cycloc. Czym się one charakteryzują? Przeczytaj poniżej.

Hak – mocowanie roweru do ściany

Taki uchwyt na rower na ścianę to zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie, po jakie można sięgnąć. W zasadzie niektórzy cykliści decydują się na to, by samemu zaprojektować taki system. Jeśli jednak nie masz smykałki majsterkowicza – bez problemu znajdziesz te artykuły w sklepie rowerowym.

Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim to stałe elementy, najczęściej dostosowane do jednego modelu pojazdu. Z jednej strony to oznacza, że dobrze utrzymują dany jednoślad, ale z drugiej – jeśli go zmienisz, wówczas trzeba całą taką instalację przerobić – chyba że zdecydujesz się na haki zaczepiane na kołach. Wtedy są bardziej uniwersalne, ale zwykle zajmują więcej miejsca.

Wieszak sufitowy

Inne rozwiązanie, szczególnie polecane tam, gdzie są wyższe pomieszczenia, a sama powierzchnia mieszkania jest relatywnie niewielka, to wieszaki rowerowe sufitowe, praktyczne, ale i wymagające solidnego stropu. Często tego typu artykuły wyposażone są w system lin i bloczków, co ułatwia mocowanie i ściąganie jednośladu. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to zwykle nadaje się do rowerów, których łączna masa wynosi nie więcej niż 25 kg. To system droższy niż wcześniej przedstawione haki. Jednak warto zainwestować nieco więcej, co daje gwarancję, że będzie on trwały, a jednocześnie wygodny w użytkowaniu.

Cycloc

To innowacyjny sposób zawieszania jednośladu na ścianie, pozwalający zamocować go poziomo lub pionowo. Cycloc z wyglądu przypomina trochę wiaderko ze spiralnym zwieńczeniem ścianek. To właśnie one stanowią ten specyficzny uchwyt, z jednej strony utrzymujący masę roweru, a z drugiej – stabilizujący jego położenie. Otwarta konstrukcja sprawia, że można w środku „wiaderka” umieścić także inne rzeczy, w tym akcesoria rowerowe, jakie chcesz mieć pod ręką. Cycloc świetnie sprawdza się przy niemal każdym modelu jednośladu, co stanowi jego niewątpliwy atut.

Kiedy warto zainwestować w uchwyt na rower?

W wytrzymałe mocowanie roweru do ściany zdecydowanie warto zainwestować wtedy, gdy dysponuje się mniejszą ilością przestrzeni. To rewelacyjne rozwiązanie zarówno do większych mieszkań w bloku, jak i kawalerek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamontować taki uchwyt także w dużym domu. Wszak rower może być oryginalnym elementem wystroju wnętrza, podkreślającym, jak ważna jest dla Ciebie ta pasja! Pamiętaj tylko – wybierz solidny wieszak dobrego producenta.


Wieszaki na rowery – rodzaje, kiedy potrzebne?
Średnia ocena: 4.4 (88%)
Na podstawie: 8 ocen