Z czym mamy do czynienia?

Kolarstwo górskie niczym nie ustępuje popularnością tradycyjnemu kolarstwu szosowemu, a niejednokrotnie je przewyższa z uwagi na większą różnorodność tras, które można pokonywać. Rowerem górskim można wjechać praktycznie wszędzie i w nieomal każdym terenie, ale równie łatwo i swobodnie można poruszać się nim po szosach i drogach. Przekłada się to na niesłabnące zainteresowanie kolarstwem MTB, a co za tym idzie coraz większym zainteresowaniem profesjonalnie organizowanymi imprezami, takimi jak maratony MTB.

Niejeden wielbiciel MTB odnajduje w sobie zacięcie do ścigania się po bezdrożach, a obecnie zdecydowanie jest w czym wybierać, także w Wielkopolsce. W województwie Wielkopolskim organizowane są cykle wyścigów rowerowych, w których udział może wziąć każdy amator, jak i każdy profesjonalista. Najprężniej działające w regionie to:

 • GogolMTB, czyli organizator cyklu Bike Cross Maraton
 • Solid MTB — organizator cyklu Solid MTB Maraton
 • Kaczmarek Electric MTB, tj. organizator Grand Prix Kaczmarek Electric MTB
 • Leszczyńska Liga Rowerowa

Spośród dostępnych wyścigów każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego — tak pod względem długości trasy, jej profilu, kategorii wiekowej. Wystarczy zrobić pierwszy krok i wskoczyć na rower. Każdy z obecnie organizowanych maratonów może poszczycić się profesjonalnym przygotowaniem i zabezpieczeniem tras, pomocą i opieką ze strony służb ratowniczych, dedykowaniem konkretnych tras i dystansów do pokonania różnym grupom wiekowym. Po prostu: dla każdego coś miłego.

GogolMTB, czyli 14 lat tradycji

GogolMTB organizuje maratony MTB od prawie 15 lat i bez wątpienia czyni to z coraz większą wprawą. Pierwsze imprezy raczkującego cyklu odbyły się już w 2003 roku, a zapoczątkował je wyścig w Poznaniu nad Jeziorem Maltańskim. Pierwsze wyścigi, które odbywały się wyłącznie w kategorii Masters, rozrosły się szybko do łącznie kilkunastu kategorii wiekowych (łącznie wśród mężczyzn i kobiet). Zacięcie i determinacja skutkowały coraz większym profesjonalizmem — zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i samej oprawy i otoczki wokół organizowanych wyścigów. GogolMTB ma na koncie już ponad 100 wyścigów zakończonych organizacyjnym sukcesem. Z każdym kolejnym wyścigiem rośnie liczba uczestników. Każdy kolejny sezon kończy gala, na której uhonorowani zostają najlepsi w sezonie zawodnicy Bike Cross Maraton.

Początki były skromne, ale po niemal piętnastu latach cały cykl imprez rozrósł się do 10 maratonów MTB, które w 2018 roku będą miały miejsce w Wielkopolsce. Wiele z imprez nie odbywa się w miastach, w których były organizowane jeszcze kilka lat temu, np. Barlinek, Wałcz, Koło. Kalendarz maratonów MTB w sezonie 2018 obejmuje:

 • Dolsk i Czerwonak w kwietniu,
 • Mosinę i Wyrzysk w maju,
 • Chodzież i Skoki w czerwcu,
 • Binduga w lipcu,
 • Suchy Las i Pobiedziska w sierpniu,
 • i w końcu Łopuchowo we wrześniu.

Misją GogolMTB jest „dostarczanie niezapomnianych wrażeń”, dlatego nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z oferty!

Solid MTB, czyli ekspresowy rozwój

Kolejnym z ważnych organizatorów maratonów MTB w Wielkopolsce jest Solid MTB. Mimo iż zawody z cyklu Solid MTB Maraton odbywają się dopiero trzeci sezon, są doskonałym dowodem na to, jak wielkie zapotrzebowanie na organizację tego typu imprez występuje i jak szybko taki cykl rywalizacji sportowej może się rozwinąć.

W 2015 r. cykl zawodów Solid MTB Maraton obejmował trzy starty w Śremie, Krzywinie i Wilkowicach. W sezonie 2016 cykl rozrósł się do sześciu zawodów. Do maratonów organizowanych w 2015 r. dołączyły zawody w Sławie, Mchach i Lesznie. W końcu sezon 2017 przyniósł zwiększenie liczby zawodów do ośmiu. Lokalizacjami wyścigów, które zostały włączone do cyklu, są Górzno i Bodzyniewo.

Maratony Solid MTB cieszą się niesłabnącą popularnością i coraz większym zainteresowaniem sponsorów. Organizatorzy mocno pracują nad przygotowaniem sezonu 2018, który zgodnie z zapowiedziami będzie pełen pomysłów, i na który plan jest już sprecyzowany. Nie pozostaje nic, jak tylko stawać na starcie i wyciskać z siebie maksimum na trasie.

Kaczmarek Electric MTB, czyli każdy ma szansę!

Grand Prix Kaczmarek Electric MTB to cykl zawodów i maratonów MTB organizowany już od siedmiu lat. Wyścigi są organizowane nie tylko w Wielkopolsce, ale także w województwie lubuskim. Zgodnie z zapewnieniami organizatora, wydarzenia w cyklu skierowane są zarówno do amatorów, jak i do profesjonalnych kolarzy.

Zawody organizowane przez Kaczmarek Electric MTB (grupę pasjonatów i aktywnych rowerzystów zakochanych w dwóch kółkach) to już siedem lat najwyższej klasy i profesjonalizmu w organizacji wyścigów i maratonów. Pierwszy sezon zamkną się w liczbie 3 wyścigów, w których udział wzięło niespełna 500 zawodników. Ostatni sezon to już osiem maratonów, w których wystartowało ponad 5000 amatorów i profesjonalistów.

Maratony w ramach Grand Prix Kaczmarek Electric MTB to wydarzenia nie tylko dla wielbicieli sportowej adrenaliny i rywalizacji. To spotkania dla całych rodzin, z wieloma dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych, które mogą stanowić także zachętę dla dzieci do ruszenia się w plener i złapania bakcyla jazdy na rowerze.

LLR — liga pasjonatów

LLR, czyli Leszczyńska Liga Rowerowa to jeszcze jeden z wielkopolskich cykli maratonów MTB, który wart jest uwagi. Leszczyńska Liga Rowerowa organizowana jest w okolicach Leszna (w powiatach leszczyńskim, kościańskim, górowskim i wolsztyńskim) już od 2011 r. W skład Ligi wchodzą kluby i stowarzyszenia pasjonatów kolarstwa — nie tylko MTB.

Pierwsza edycja obejmowała pięć wyścigów (w których udział wzięło około 700 zawodników), by w najbliższym sezonie 2018 rozrosnąć się do 11 imprez i oczekiwanej liczby kilku tysięcy uczestników. To, co na pewno wyróżnia Ligę, jest fakt organizowania wyścigów na wielu różnych nawierzchniach. Maratony MTB to nie wszystko, czym Liga żyje. Leszczyńska Liga Rowerowa organizuje, między innymi:

 • maratony szosowe,
 • kryteria leśne,
 • wyścigi mieszane szosowo-przełajowe.

Najbliższy sezon 2018 będzie obejmował 11 startów, z których 8 będzie wyścigami MTB:

 • marzec: Trzebania
 • kwiecień: Rydzyna
 • maj: Smyczyna
 • czerwiec: Włoszakowice
 • lipiec: Krzywiń
 • sierpień: Góra i Przybyszewo
 • wrzesień: Jeziorki

Finał zmagań nastąpi w Osiecznej, gdzie odbędzie się wyścig MTB i szosowy, czyli dla każdego pasjonata dwóch kółek coś ulubionego.


Wielkopolskie Maratony MTB
Średnia ocena: 4.4 (88%)
Na podstawie: 9 ocen