Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego wyposażenia, które pozwoli na komfortowe podróżowanie jednośladem. Oczywiście konieczne jest wpierw zapoznanie się z funkcjonalnościami tego typu elementów, aby móc postawić wyłącznie na te, które okażą się niezbędne. Sprawdź, co może przydać Ci się na rowerze.

Nieodłączne elementy

Każdy miłośnik rowerowych przejażdżek zawsze powinien mieć przy sobie tzw. must have rowerzysty. Mowa oczywiście o:

  • pompce do roweru,
  • bidonie,
  • zestawie naprawczym.

Każdy z tych elementów może okazać się niezbędny! Przecież nie możesz przewidzieć, kiedy złapiesz gumę lub dopadnie Cię inna usterka. Nie można też zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu podczas wysiłku fizycznego. Dla wielu wystarczająca okazuje się butelka wody, ale po zmianie tego rozwiązania na bidon, docenisz wszelkie zalety tegoż elementu. Bez trzech wymienionych rzeczy nie warto wybierać się w żadną podróż, ponieważ może zakończyć się ona przykrą niespodzianką.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Istnieją ponadto dwa inne produkty, którym przyjrzeć powinien się każdy posiadacz jednośladu. Są to odpowiednio dzwonek oraz oświetlenie rowerowe. Braku żadnego z nich nie można wybaczyć – brak odpowiednich świateł może zakończyć się nawet mandatem, a podczas jazdy po zmroku nawet nieszczęśliwym wypadkiem. Na rynku dostępne są liczne modele świateł – zarówno te zasilane dynamem oraz bateriami, jak i wspierane nowoczesnymi rozwiązaniami, posługujące się energią słoneczną. Dzwonek według kodeksu drogowego musi być sygnałem o „nieprzeraźliwym dźwięku”, dlatego podczas zakupu lepiej sprawdź, jaki wydaje ten, który masz zamiar zakupić lub jaki już posiadasz. Przecież chcesz ostrzegać pieszych przed niebezpieczeństwem, a nie straszyć ich głośnym przerażającym dźwiękiem. Jazda bez tych dwóch elementów rowerowego wyposażenia jest nie tylko niebezpieczna, ale również niezgodna z prawem, dlatego lepiej zakupić je razem z rowerem.

Pomiary również są ważne

Licznik nie jest już ani obowiązkowym elementem wyposażenia roweru, ani też nie należy do typowego must have każdego rowerzysty. Jednak wielu z nich korzysta z tego urządzenia, aby mierzyć swoje osiągi i kontrolować postępy podczas treningów. Korzystając z tego typu sprzętów, można zmierzyć wiele parametrów:

  • prędkość jazdy,
  • przebytą odległość,
  • całkowity przebieg,

a także wiele innych parametrów. Nowoczesne liczniki można nawet zsynchronizować z zegarkami sportowymi, aplikacjami oraz telefonami komórkowymi. Tak zaawansowane urządzenia można już nazwać nawet podręcznymi komputerami! Liczą one nawet liczbę spalonych kalorii oraz dokonują wszelkich analiz, które pozwalają stawać się coraz lepszym. Jeżeli więc liczy się dla Ciebie analiza i dokładne dane pomiarowe, ponieważ stawiasz na cykliczność treningów i chcesz mieć nad nimi kontrolę, to koniecznie wyposaż się w odpowiedni licznik. Ważne, aby spełniał on Twoje oczekiwania. Nie musi przecież mieć wszystkich funkcji.

Daj się zauważyć

Osoby często jeżdżące w nocy, powinny natomiast rozejrzeć się za odblaskowymi elementami oraz koszulkami, które zwiększą widoczność jednośladu, jak i sylwetki po zmroku. Rozwiązań znów jest multum – opaski na ręce, kamizelki, odblaskowe światełka oraz wiele, wiele innych produktów, które pozwolą na zauważenie Cię nawet na kompletnie nieoświetlonej trasie. Oczywiście znów przypomnieć trzeba o światłach! Bez nich nie ruszaj nawet w trasę po zmroku, mało tego, nawet z elementami odblaskowymi nie powinieneś czuć się w 100-procentach bezpiecznie. Najlepiej zachowaj maksymalną ostrożność i skupienie!

Dalekie podróże

Podczas dalszych wypadów rowerowych potrzebne mogą okazać się bagażniki oraz sakwy. Co ważne, na bagażniku można umieścić przeróżne elementy i zabezpieczyć je tak, aby bezpiecznie dowieźć je do domu. Sakwy natomiast sprawdzają się zarówno podczas dalekich podróży, jako alternatywa do plecaka, jak również na co dzień, kiedy konieczne jest przewiezienie większej ilości zakupów. Jeżeli jeżdżenie z torbami na kierownicy jest dla Ciebie męczące, to odpowiednia sakwa okaże się zbawienna! Warto również wiedzieć, że bagażniki i torby można montować zarówno na przedzie, jak i w okolicach tylnego koła, a w przypadku sakiew nawet w okolicach ramy. Dzięki takim rozwiązaniom rower można zamienić w doskonałego kompana bardzo dalekich podróży. W końcu nie jeden śmiałek zdecydował się na podróż po świecie na rowerowym siodełku.

Maksymalizacja bezpieczeństwa

Głowa jest częścią ciała, która ulega najczęściej urazom podczas wszelkich wypadków, dlatego nie powinieneś wyruszać na drogę bez uprzedniego włożenia kasku. Oczywiście w związku z faktem, że nie jest to element obowiązkowy, jest tak samo wielu popleczników, jak i przeciwników noszenia kasku. Faktem jest, że podczas zderzenia z autem jadącym z dużą prędkością nawet kask nie będzie w stanie Cię uchronić, ale nie można zapomnieć, że, tak czy inaczej, jest to element, który minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek urazów głowy. Wsiadając na rower, zrezygnuj więc z modowych preferencji i włóż obciachowy kask – może on uratować Ci życie.

Strzeż się złodzieja

Na koniec, nie można zapomnieć o ochronie własnego jednośladu. Często zostawiasz go pod sklepem, bądź w innym miejscu publicznym bez przypięcia do stojaka? Sporo ryzykujesz! Rozwiązanie problemu jest natomiast banalne – wystarczy, że zakupisz zapięcie do roweru. Na rynku dostępne są zarówno zamykane na kluczyk, jak i na kod, więc dobierz taki, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom, a przede wszystkim uniemożliwi dostęp do roweru złodziejowi. Wszelkie raporty pokazują, że z ulic wciąż znika ogromna ilość rowerów, dlatego lepiej zadbaj o kwestię ochrony własnego jednośladu.

Mnogość elementów

Wymienione elementy wyposażenia rowerowego to wyłącznie kropla w oceanie ogromnej ilości produktów, które mogą okazać się przydatne podczas rowerowej eskapady. Nie musisz mieć wszystkich z nich, ale każdy zwiększy przyjemność z jazdy, a także wpłynie korzystnie na Twoje bezpieczeństwo. Oczywiście nie możesz zapomnieć o sprzętach, które wymagane są przez prawo, a więc oświetlenie oraz dzwonek. Dołącz do grona świadomych rowerzystów i dbaj o bezpieczeństwo swoje, pieszych oraz innych uczestników ruchu!


W jakie akcesoria rowerowe warto się wyposażyć?
Średnia ocena: 4.7 (94%)
Na podstawie: 4 ocen