Szusowanie po stokach to niezwykle atrakcyjne i wciągające zajęcie, jednak wymaga zastosowania odpowiednio dobranego sprzętu. Ogromny wybór nart sprawia, że bez wiedzy na ich temat bardzo trudno o podjęcie właściwej decyzji i kupno modelu, który pasuje do indywidualnych możliwości, potrzeb, preferencji i wymagań. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego aby poszerzyć świadomość naszych Klientów i czytelników w tym zakresie, udostępniamy artykuł, w którym dokładnie charakteryzujemy różne typy i rodzaje nart.

Jakie narty wybrać?

Istnieje kilka typów sprzętu dostępnego w sprzedaży. Gigantowe, allround, slalomowe, długie, krótkie, turystyczne, biegowe, taliowane, a może zawodnicze – które rodzaje nart wybrać? Każdy z nich ma inne przeznaczenie i cechuje się odmienną budową, dlatego warto je poznać bliżej, szczególnie jeśli planuje się zakup. Różne długości, szerokości, promienie skrętu i kształty nie ułatwiają wyboru, więc żeby nie podejmować go w sposób nieświadomy, warto zapoznać się z zamieszczoną poniżej charakterystyką rozmaitych typów nart, z których wiele można kupić w atrakcyjnej cenie na wyprzedaży nart damskich w sklepie internetowym bądź w stacjonarnym punkcie sprzedażowym w Poznaniu.

Narty dla początkujących

Stawiając pierwsze kroki na stoku, zaleca się wybór nart cechujących się miękkością i lekkością. Opanowanie tego typu modeli nie wymaga bowiem dużej wprawy, co sprawia, że korygowanie pierwszych błędów staje się łatwiejsze, a nauka przebiega szybciej i efektywniej. Nie są one zbyt długie i warto po nie sięgnąć, jeżeli nie posiadło się jeszcze umiejętności jazdy na krawędziach.

Narty zjazdowe – czyli jakie?

Fakt, że na rynku jest tak duży wybór, wynika z różnorodności samej aktywności i zarazem dyscypliny sportowej, jaką jest narciarstwo. Jeden z podstawowych typów to modele zjazdowe, które są długie i gładkie. Ich budowa może uwzględniać taliowanie (dzięki niemu możliwa jest jazda na nartach carvingowych) lub być standardowa. W tej grupie istnieje wiele rozmaitych podkategorii, które omawiamy poniżej.

Narty Race

Ten rodzaj nart zjazdowych jest przeznaczony dla osób, które lubią dynamiczne szusowanie. Idealnie spisują się na stokach o dużym kącie nachylenia, dlatego wykorzystuje się je w zawodach niższej rangi. Gwarantują doskonałe właściwości jezdne, w związku z czym wymagają zaawansowanych umiejętności. W niniejszej kategorii dostępne są narty slalomowe (krótkie) i gigantowe (długie), które różnią się m.in. promieniem skrętu.

Narty Race FIS

Mimo że na pierwszy rzut oka ten rodzaj prezentuje się identyczne jak standardowe egzemplarze z wersji Race, to w tym przypadku konstrukcja jest bardziej zaawansowana. Ponieważ zapewnia jeszcze lepszą przyczepność i większą szybkość, warto je polecić profesjonalistom i osobom z doświadczeniem, które od lat jeżdżą na nartach, znają różne style i interesują ich wyniki zawodnicze.

Narty Allround

Ta grupa produktów cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością za sprawą różnorodnego zastosowania i korzystnego stosunku jakości do ceny. Promień skrętu, którym cechuje się narta Allround, wynosi ok. 12–13 m, a ich sztywność jest w pełni zadowalająca, dlatego można je polecić każdemu, kto czuje się pewnie na stoku i nie jest osobą zupełnie początkującą. Można ich używać zarówno w celach biegowych, jak i zjazdowych.

Narty Allmountain

Jaki sprzęt wybrać, kiedy stawia się przede wszystkim na uniwersalność? Modele z grupy Allmountain to optymalny wybór, ponieważ można je zastosować w dowolnych warunkach – zarówno na wytyczonych trasach i profesjonalnie przygotowanych stokach, jak i na miękkim podłożu przykrytym świeżym, nieubitym śniegiem. Są dość długie i można nimi jeździć nawet na nierównej nawierzchni.

Narty Freestyle (Park and Pipe)

Tego rodzaju narty są skierowane do osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności w wykonywaniu ekscytujących ewolucji przy wykorzystaniu różnego rodzaju przedmiotów, konstrukcji i przeszkód. Spisują się znakomicie niezależnie od tego, czy chodzi o akrobacje w snowparku, rynnie czy w jakimkolwiek innym miejscu.

Narty Freeride

Ponieważ są dość długie i szerokie, można stwierdzić, że to rodzaj nart turystycznych, które warto zakupić przede wszystkim z myślą o poruszaniu się w świeżym, puchowatym śniegu. Wyróżniają się doskonałą wytrzymałością, co przekłada się na stosunkowo wysoką cenę – jedynie narty gigantowe i slalomowe są droższe w zakupie.

Narty Skitourowe

Tego typu modele zostały skonstruowane z myślą o trasach skitourowych. Warto je polecić osobom, które z nart chcą korzystać nie tylko w celach zjazdowych, ale również z myślą o wchodzeniu na stok. To świetna propozycja dla ludzi aktywnych, którzy uwielbiają spędzać czas w ruchu i nie lubią korzystać z wyciągów.

Narty Lady

W każdej kategorii udostępniono modele przeznaczone dla kobiet, które są krótkie, ważą mniej i są bardziej miękkie niż męskie. W rezultacie jazda staje się łatwiejsza i delikatniejsza, co czyni ją atrakcyjniejszą z punktu widzenia pań. Dzięki nim rozpoczęcie narciarskiej przygody staje się znacznie łatwiejsze.

Narty Telemarkowe

Specjalnie z myślą o jeździe telemarkiem powstają modele telemarkowe, które są wyposażone we wiązania z unoszoną piętą. Cechują się bardzo dobrą trwałością i elastycznością, a przy tym ważą stosunkowo niewiele. Style jazdy na nartach są bowiem różne, dlatego dopasowanie do nich sprzętu jest kluczowe.

Narty Short skis

Modele z wbudowanymi wiązaniami, czyli popularne shorty (krótkie), wykorzystuje się głównie z myślą o nauce umiejętności jazdy na nartach i wykonywaniu dynamicznych sztuczek.


Rodzaje nart - czym się różnią
Średnia ocena: 4.3 (86%)
Na podstawie: 6 ocen