Jazda po zaśnieżonych stokach i trasach na desce gwarantuje ogrom frajdy i jest korzystna dla zdrowia. Ta uwielbiana przez wiele osób aktywność fizyczna wymaga jednak dobrania odpowiedniego sprzętu, przy czym chodzi nie tylko o najbardziej podstawowy element, jakim jest sama deska, ale też o wiązania. Stanowią one element łączący but z drewnianą powierzchnią snowboardu, dlatego trzeba wiedzieć, jak powinno wyglądać ich prawidłowe ustawienie, jaki kąt i rozstaw wybrać oraz na który z dostępnych systemów się zdecydować.

Od odpowiedniej konfiguracji wiązań zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy, dlatego należy podejść do tej kwestii z odpowiednią powagą. Nie posiadając doświadczenia w tej kwestii, warto zorientować się, na co zwracać uwagę i w jaki sposób prawidłowo ustawić wiązania snowboardowe, aby mieć gwarancję wygodnego i pewnego poruszania się po stoku czy trasie. Wyczerpujące informacje na ten temat znajdziesz w niniejszym tekście.

Rodzaje wiązań snowboardowych

Zacznijmy od tego, że dostępnych na rynku jest wiele modeli, dlatego aby dobrać odpowiedni, powinno się je poznać. Podstawowy podział obejmuje następuje rodzaje:

 • miękkie, które są przeznaczone do desek stosowanych do takich stylów jazdy, jak freestyle, freeride i boardercross,

 • twarde, które wykorzystuje się wyłącznie myślą o użyciu w snowboardach slalomowych i freecarvowych, a więc nadają się dla profesjonalistów i zawodników.

Budowa wiązań snowboardowych (miękkie)

Ponieważ osoby początkujące i zaawansowane najczęściej korzystają z miękkich wiązań, właśnie ich budowę opiszemy w poniższym akapicie. Po kolei scharakteryzujmy poszczególne elementy, które tworzą całą konstrukcję i zapewniają jej odpowiednie działanie.

 • Płyta główna – ponieważ jej spód przylega całą powierzchnią do deski, wraz z piętką, z którą może, choć nie musi być zintegrowana, tworzy podstawę całej konstrukcji wiązań. Produkuje się ją przy użyciu kompozytów bądź mieszanek różnych materiałów. Najtańsze są płyty główne wykonane z tworzywa sztucznego.

 • Piętka – może występować razem z podstawą bądź być odrębnym elementem. Jeżeli stanowi osobną część, do podstawy przytwierdza się ją za pomocą śruby do wiązań snowboardowych. W dwuczęściowych konstrukcjach możliwa jest regulacja tego elementu.

 • Łyżka – potocznie określana z angielskiego jako highback, jest używana głównie w trakcie poruszania się techniką backside, która polega na przeniesieniu ciężaru ciała na pięty. Właśnie dzięki łyżce możliwa jest bezpieczna i sprawna jazda w takim stylu. Konstrukcja tego wyprodukowanego z syntetycznego tworzywa elementu może być proporcjonalna lub asymetryczna, a jej budowa wynika głównie z zastosowania wiązań snowboardowych. Poprzez manipulację ustawieniem, a mianowicie kątem nachylenia łyżki, wpływa się na wygodę jazdy techniką backside.

 • Paski – nietrudno się domyślać, że odpowiadają one za siłę, z jaką wiązania do deski na snowboard przylegają do obuwia. Występują w wielu formach i wykonuje się je z różnego rodzaju materiałów. Często są ząbkowane, a zakłada się je zarówno w górnej, jak i dolnej części wiązań.

 • Pedał gazu – w zależności od modelu może być zamontowany wyłącznie na przedzie (w egzemplarzach niższej jakości) lub na całej powierzchni wiązań (w produktach wyższej jakości). Również materiał wykonania zależy od ceny i zaawansowania danego modelu. Ten niewielki, wypustkowy element stosuje się z myślą o zwiększeniu prędkości, zwrotności i stabilności poruszania się na stoku czy trasie.

 • Podkładki amortyzujące – sama nazwa wskazuje, że ich rola polega na tym, aby zmniejszyć odczuwanie wibracji, szczególnie w trakcie jazdy po nierównym terenie lub podczas wyskoków. Dzięki tej części wiązania do deski snowboardowej poruszanie się po śniegu staje się bezpieczniejsze dla stawów.

Rozmiar wiązań

Rzecz wydaje się oczywista – wiązania powinny być dopasowane do butów i deski również pod względem wielkości. Problem w tym, że poszczególni producenci stosują różne rozmiarówki, dlatego nie jest niczym dziwnym, że jedne wiązania w rozmiarze L są odpowiednie do butów o numerze od 40 do 44, a inne, które oznaczono w identyczny sposób, czyli tą samą literą, są przeznaczone do obuwia o numerze od 42 do 45. Należy więc dokładnie zweryfikować ten aspekt, szczególnie jeśli korzysta się z butów, których numer znajduje się na granicy rozmiarówki danego producenta.

Inna ważna kwestia w tym kontekście to budowa samego buta. Mianowicie jeżeli jest on masywny i wyróżnia się grubą powłoką, trzeba rozważyć, czy nie zdecydować się na nieco większy rozmiar wiązań snowboardowych, tak aby móc bez problemu włożyć do niego obuwie. Chcąc mieć pewność odpowiedniego dopasowania pod tym kątem, należy się zorientować, czy but ściśle przylega do łyżki, a palce stóp nie wychodzą w sposób znaczący poza obręb wiązań.

Sztywność

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego produktu, jest jego sztywność. Podobnie jak buty przeznaczone do deski snowboardowej, tak i wiązania cechują się bowiem różnym poziomem sztywności, który wpływa na właściwości jezdne. Osobom początkującym zdecydowanie zaleca się wybór względnie miękkich modeli, ponieważ nie są one szczególnie czułe, w związku z czym wybaczają błędy, a to jest niezwykle istotne w trakcie nauki. Twarde egzemplarze są skierowane do doświadczonych osób, które potrafią dobrze panować nad swoimi ruchami podczas poruszania się po śniegu.

Montaż wiązań

Kupno odpowiedniego modelu to jedno, ale trzeba jeszcze prawidłowo przytwierdzić go do deski. To niezwykle istotne w kontekście wygody i pewności jazdy, dlatego warto posiadać wiedzę na ten temat. Ma to bardzo duże znaczenie w szczególności dla osób początkujących, które dopiero zaczynają naukę, jednak również zaawansowani użytkownicy zdają sobie sprawę, że trzeba zadbać o ten aspekt. Montaż wiązań snowboardowych powinien uwzględniać ich ustawienie w taki sposób, aby było jak najkorzystniejsze dla danej osoby. Konfiguracja ma jednak charakter indywidualny, więc nie da się wskazać jednego najlepszego i obowiązującego dla wszystkich sposobu montażu. Poniżej omawiamy poszczególne aspekty związane z tą kwestią.

Stance (rozstaw nóg)

Jednym z aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest rozstaw, z angielskiego nazywany stance. Nie da się znaleźć jednego, dobrego dla wszystkich i zapewniającego odpowiednią kontrolą nad deską ustawienia – konieczne jest podejmowanie kolejnych prób, w których efekcie uda się znaleźć najlepszy możliwy rozstaw. To sprawa jednostkowa, jednak szczególnie u osób początkujących nie powinna stanowić dużego problemu. Zasadniczo wystarczy stanąć na desce, przyjmując naturalną pozycję w lekkim rozkroku, a następnie zamontować wiązania.

Regulując rozstaw, należy dołożyć starań, aby zapewniał odpowiednią stabilność jazdy i jednocześnie swobodę ruchów, ponieważ wprost przekłada się na sprawność i zwrotność na stoku, torze czy trasie. Najważniejsze jest indywidualne poczucie komfortu w naturalnej dla ciała pozycji i właśnie tym należy się kierować, dobierając ustawienie wiązań na snowboard. Dla większości osób, w tym szczególnie początkujących, dobrym rozwiązaniem jest rozstaw odpowiadający szerokości barków.

Ustawienie kątów (Jakie kąty wiązań wybrać)

Skoro omówiliśmy kwestię szerokości dzielącej obie stopy przylegające do deski, czas na analizę innego, równie ważnego aspektu, jakim są kąty ustawienia stóp względem deski. W tym przypadku także warto skupić się na tym, aby przyjąć jak najbardziej naturalną pozycję, czyli z palcami skierowanymi lekko na zewnątrz, popularnie znaną jako „kaczka”. Ponadto prowadząca noga powinna być nieco bardziej odwiedziona na zewnątrz.

Osobom, które stawiają pierwsze kroki na snowboardzie i nie wiedzą, jak powinna wyglądać regulacja wiązań, zaleca się ustawienie przedniej stopy pod kątem 12-18 stopni, a tylnej – 9 do -15 stopni. Dzięki takiej konfiguracji można sobie zapewnić odpowiednią swobodę ruchu, a to sprzyja efektywności nauki jazdy na desce. Nie zmienia to faktu, że jeśli inny sposób regulacji będzie bardziej pasował danej osobie, nie powinna ona sztywno trzymać się powyższych wytycznych, szczególnie jeśli posiada już spore doświadczenie i wie, jak ustawiać wiązana.

Ustawienie setbacku

Ostatni aspekt dotyczy tzw. setbacku, czyli odległości stóp od tylnego krańca deski snowboardowej. To on określa środek ciężkości, dlatego jest ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę. Jeżdżąc „na jedną nogę” głównie po przygotowanych trasach i stokach, można nieco cofnąć wiązania w stronę tylnej krawędzi deski. Z kolei, aby zapewnić sobie identyczną wygodę na obu stopach, setback należy ustawić w pozycji neutralnej, a więc nogi powinny być centralnie w punkcie środka ciężkości.

Jeśli natomiast Twoje stopy są na tyle duże, że niezależnie od regulacji tego parametru znacząco wystają poza powierzchnię deski, nie pozostaje nic innego jak kupno nieco szerszej wersji danego modelu snowboardu (wersja wide), o ile taki jest dostępny w sprzedaży. Jeżeli nie da się go nabyć, trzeba pomyśleć nad innym modelem samej deski, tak aby stopy w pełni leżały na jej powierzchni i nie wychodziły poza jej obręb.

Do czego służą highbacki

Ten element, potocznie zwany łyżką, służy do zwiększenia nacisku na tylną część stopy, a co za tym idzie, poprawia stabilność jazdy. Istnieje możliwość regulacji kąta nachylenia highbacków – podwyższając go, automatycznie pozycja ciała ulega lekkiemu obniżeniu, co sprzyja lepszej kontroli nad deską, usprawnia proces uczenia się snowboardu i zmusza do odpowiedniego ułożenia sylwetki w pochyleniu.

Ustawienie tzw. łyżki zależy m.in. od tego, z jaką prędkością planuje się jazdę na stoku czy trasie. Mianowicie, jeżeli dana osoba ma zamiar poruszać się szybko, powinna ustawić highback w pozycji podwyższonej. Z kolei w przypadku stosunkowo wolnego przemieszczania się po śniegu łyżka może być bardziej płasko. Również osobom początkującym, które korzystają z miękkich butów, zaleca się nieznaczne podwyższenie highbacku, tak aby wymuszał odpowiednią, pochyloną postawę z nogami ugiętymi w kolanach, która jest fundamentem prawidłowej jazdy na snowboardzie.

Pozostając jeszcze przy zaleceniach dla początkujących, a konkretnie dla osób, które w zbyt dużym stopniu podczas jazdy przenoszą ciężar ciała na tylną nogę, co powoduje niepożądane odchylenie sylwetki do tylu, powinny one ustawić większy kąt przedniego higbacka niż tylnego. W ten sposób można wymusić odpowiednią pozycję w trakcie jazdy, co przyczynia się do efektywniejszego rozwoju umiejętności snowboardowych.

Ustawienie pasków zapinających

O wiele prostsza wydaje się prawidłowa regulacja pasków zapinających, która nie powinna nikomu sprawiać problemów. Pasek znajdujący się w okolicach kostek należy umieścić dokładnie w miejscu, w którym obuwie ulega zgięciu. Na całej swojej szerokości powinien w jednakowym stopniu opinać but, tak samo zresztą jak mniejszy pasek. W rezultacie stopa mocno przylega do obuwia, dzięki czemu nie ma zbyt dużego luzu, jednak jednocześnie nie można dopuścić do ciasnoty.

Goofy czy Regular?

Chcąc poprawnie wyregulować wiązania, tak aby zapewniały bezpieczną, wygodną i stabilną jazdę niezależnie od stylu i nawierzchni, najpierw należy ustalić, która z nóg jest wiodącą. Większość osób jeżdżących na desce przyjmuje postawę zwaną regular, zgodnie z którą lewa noga jest prowadząca, czyli znajduje się z przodu, podczas gdy prawa jest z tyłu. Z kolei ustawienie, w którym to prawa noga jest wiodąca, określa się mianem goofy. Jak sprawdzić, które rozwiązanie będzie odpowiednie w Twoim przypadku?

Aby zdecydować się na pozycję goofy bądź regular, można skorzystać z jednej z opisanych poniżej metod.

 • Ślizgawka – wejdź na lód lub inną mało przyczepną powierzchnię, a następnie zacznij się na niej ślizgać. Zwróć uwagę, która noga wędruje na przód – ona będzie tą wiodącą podczas jazdy na snowboardzie.

 • Kontrolowany upadek – pochyl się do przodu tak mocno, aby stracić równowagę, w efekcie czego jedna ze stóp wysunie się automatycznie w celu uniknięcia upadku. Właśnie ta noga będzie prowadząca podczas szusowania na desce.

 • Rower – innym skutecznym sposobem na sprawdzenie, czy właściwa będzie pozycja goofy, czy regular, jest stanięcie obiema stopami na pedałach roweru. Ta, która będzie się znajdowała na przodzie, może zostać uznana za wiodącą w snowboardzie.

Powyższe metody generalnie się sprawdzają, aczkolwiek zdarza się, że po pewnym czasie pojawia się potrzeba zmiany nogi prowadzącej na drugą. To w pełni dopuszczalne – podczas jazdy najważniejsza jest bowiem wygoda i naturalna pozycja, szczególnie gdy chodzi o osoby początkujące, które dopiero zaczynają przygodę ze snowboardem.

Typy mocowań

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów, które różnią się pod względem budowy i przeznaczenia, dlatego warto je poznać. Mowa o klasycznym dysku 4 x 4, dysku 3 x 3 i rozwiązaniu zwanym EST. Każdy z nich zapewnia innego typu mocowanie do deski. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 • Dysk 4 x 4 – ten system jest najpopularniejszy i zarazem najdłużej obecny na rynku. Pozwala on na ustawienie kąta wiązania co 3 stopnie i przytwierdza je do deski poprzez przymocowanie okrągłego dysku na jej powierzchni. Liczby 4 x 4 wskazują, że element ten jest przyczepiony do snowboardu za pomocą czterech śrub.

 • Dysk 3 x 3 – ten system wiązań działa na identycznej zasadzie jak rozwiązanie opisane w poprzednim podpunkcie, z tą różnicą, że zamiast czterech występują trzy śruby, które zapewniają styczność z deską.

 • EST – rozwiązanie opatentowane przez renomowaną firmę Burton wyróżnia się tym, że zamiast insertów funkcję mocującą zapewnia szyna, którą zabezpiecza się dwiema śrubami, co pozwala na zmianę kąta wiązań co 1 stopień. Z kolei fakt, że podstawa szyny jest miękka, korzystnie wpływa na kontrolę nad deską w trakcie jazdy.

Przetestuj na dywanie

Jeżeli po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w niniejszym artykule, w którym wyjaśniamy, jak ustawić wiązania snowboardowe, zdecydowałeś się na zakup sprzętu, jeszcze zanim z niego skorzystasz na śniegu, wykonaj ostateczny test w warunkach domowych. Pomoże Ci on w upewnieniu się, czy dana regulacja jest rzeczywiście odpowiednia, czy może warto by coś jeszcze zmienić. Na czym zatem polega ten test?

Otóż wystarczy zapiąć wiązania, przyjąć pozycję snowboardową, czyli z prostymi plecami i delikatnie ugiętymi nogami, a następnie wykonać parę przysiadów i podskoków. Po kilkudziesięciu sekundach odczujesz, czy wybrane ustawienie jest rzeczywiście optymalne i nie powoduje dyskomfortu. Jeśli tak się dzieje, należy je zmienić i ponownie wyregulować parametry wiązań.

Wiązania w ofercie sklepu Supersportowy

Zdajemy sobie sprawę z różnorodnych potrzeb naszych klientów, dlatego proponujemy szeroki wybór produktów. W naszej ofercie można znaleźć rozmaite modele, takich firm jak Flux Bindings, Union, Rome i Raven. Dostępne w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, prezentują oczekiwaną jakość. Proponujemy wiązania zarówno męskie, jak i damskie, które można dopasować do bardzo różnych stylów jazdy i nawierzchni. Klientów powinno ucieszyć to, że oferowany asortyment jest objęty gwarancją.


Jak ustawić wiązania snowboardowe?
Średnia ocena: 4.0 (80%)
Na podstawie: 11 ocen