Wbrew pozorom nie sama deska, ale obuwie do niej przeznaczone jest według wielu specjalistów kluczowym elementem decydującym o komforcie i bezpieczeństwie jazdy po stokach i trasach. W takim razie jak dobrać buty snowboardowe, aby mieć gwarancję, że ich użytkowanie będzie przyjemne i sprawne? Na co zwracać uwagę przy kupnie? Na których aspektach skupić się najbardziej, a które potraktować jako mniej istotne? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i zorientować się, jakie buty snowboardowe w Twoim przypadku będą najlepsze, zapoznaj się z poniższym artykułem. W jego treści znajdują się informacje, których poszukujesz.

JAK ZMIERZYĆ DŁUGOŚĆ STOPY?

Aby móc dobrać właściwe obuwie, najpierw konieczne jest poznanie dokładnego rozmiaru nogi. A zatem jak zmierzyć stopę w tym celu? Nie wystarczy sprawdzenie numeru butów noszonych na co dzień, a następnie kupienie tego samego do jazdy na nartach – prawdopodobieństwo, że wymiary będą się zgadzały jest nikłe. Żeby je zwiększyć, należy zorientować się, ile wynosi rozmiar stopy w centymetrach. Precyzja jest przy tym bardzo ważna, dlatego poniżej opiszemy, jak to robić.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie kawałka papieru czy tektury, na którym można bez przeszkód stanąć i rysować. Po przyłożeniu obu nóg należy delikatnie zejść w dół w kolanach, a następnie można dokładnie odrysować obie stopy, aby zaznaczyć długopisem, flamastrem czy ołówkiem dwa najdalej znajdujące się od siebie punkty. Mierzona w centymetrach odległość pomiędzy nimi wraz z dodatkowym 0,5-1 cm powinna posłużyć jako podstawowy parametr, pod względem którego będziesz dobierać buty snowboardowe.

Rozmiary stopy mają bardzo duże znaczenie, stanowiąc bazę do poszukiwania odpowiednich nart. Jeśli dany model nie pasuje pod tym względem, po prostu się go nie kupuje, nawet gdy wszystkie inne parametry spełniają indywidualne wymagania. Nie można dopuścić do tego, aby stopie było ciasno po założeniu butów snowboardowych, podobnie jak nie może być za luźno, bo również negatywnie wpływa to na wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po śniegu.

Dokładnie zawiąż but

Znajomość rozmiaru stopy jest kluczowa podczas kupowania obuwia przez Internet, jednak nie da się ukryć, że znacznie pewniejsze i mniej ryzykowne jest dopasowywanie buta podczas osobistej przymiarki w stacjonarnym punkcie sprzedażowym, który nasz sklep prowadzi w Poznaniu. Aby wypadła ona jak najrzetelniej, warto zabrać ze sobą skarpety przeznaczone do jazdy, dzięki czemu w jak największym stopniu można dopasować obuwie do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Mając ubrane skarpety, w których planuje się jazdę, można przejść do właściwej przymiarki, czyli włożyć stopy do buta snowboardowego, po czym mocno go zasznurować. Wiązanie musi być silne, ponieważ właśnie w takiej postaci korzysta się z niego podczas szusowania po stokach i trasach. Kolejny krok to ponowne lekkie ugięcie nóg w kolanach, utrzymując przy tym proste plecy – właśnie taką postawę przyjmuje się bowiem na desce snowboardowej niezależnie od tego, czy kupuje się twarde, miękkie, damskie, czy męskie buty.

Znajdując się w opisanej pozycji, należy się zorientować, czy palce u stóp stykają się z przednią ścianą obuwia – jeśli tak się dzieje, to znaczy, że są one za małe. Dopuszcza się bardzo delikatny kontakt, ale nie może być mowy o braku możliwości wyprostowania palców czy zbyt mocnym ucisku, bo niewielki jest jak najbardziej wskazany. Należy mieć wszakże świadomość, że podczas jazdy nie będzie on odczuwalny.

Z drugiej strony buty na deskę snowboardową nie mogą być zbyt luźne, ponieważ wówczas ich stabilność się znacznie pogarsza, co przeszkadza w jeździe, a tym bardziej w nauce. Tymczasem stosunkowo często się zdarza, że klienci wybierają zbyt duże rozmiary w przekonaniu, że w takich będzie wygodniej. Nic bardziej mylnego, ponieważ obuwie snowboardowe powinno być ściśle i bardzo dokładnie dopasowane do stopy użytkownika – to warunek konieczny, jeśli myśli się o bezpiecznej, pewnej i wygodnej jeździe.

Trzymanie pięty

Gdy mierzy się obuwie na deskę, należy sprawdzić także przyleganie pięty do wkładki. Znajdując się w pozycji do jazdy, czyli z wyprostowanymi plecami i lekko ugiętymi kolanami, powinno się mocno nacisnąć na palce, upewniając się, czy pięta się nie unosi – jeśli tak się dzieje, trzeba wybrać inny rozmiar. Musi ona bowiem praktycznie w bezruchu stykać się całą powierzchnią z wewnętrzną wkładką.

Szerokość buta

Mierzenie powinno obejmować nie tylko długość, ale również szerokość obuwia. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie było ono zbyt ciasne w tej płaszczyźnie – jeśli pojawia się nieprzyjemny i mocny ucisk, to warto pomyśleć nad szerszym modelem. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy dany egzemplarz nie jest oferowany w wersji „wide”, czyli szerszej niż standardowa, bo często się tak dzieje.

Pozostaw dobór butów nam

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrać buty snowboardowe, można zapoznać się ze wszystkimi teoretycznymi informacjami, jednak nic nie zastąpi praktyki. Osobista przymiarka pod okiem doświadczonych fachowców, którzy pomogli setkom miłośników białego szaleństwa w znalezieniu odpowiedniego obuwia, pozwala nie martwić się o niewłaściwy wybór. Dlatego serdecznie zapraszamy do naszego punktu sprzedażowego w Poznaniu, gdzie można zmierzyć i dobrać wysokojakościowe buty na snowboard spośród różnorodnego i bogatego asortymentu.


Jak poprawnie zmierzyć buty snowboardowe
Średnia ocena: 4.8 (96%)
Na podstawie: 9 ocen