rower elektryczny

Jak wiele kilometrów przejedzie rower elektryczny i co wpływa na jego zasięg?

Wskazuje się, że najbardziej zaawansowane modele mają maksymalny zasięg na poziomie nawet 300 kilometrów, jednak zasadniczo widełki te rozkładają się między około 40 a 150 km. Skąd tak duża rozbieżność? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że rowery elektryczne damskie czy męskie różnią się między sobą m.in. pojemnością baterii. Najmniejsza oscyluje w okolicach 300 Wh, z kolei największe – 750 Wh, a nawet 960 Wh! Jednak to nie jedyne czynniki oddziałujące na to, ile przejedzie się na jednym ładowaniu. Tym samym zasięg roweru elektrycznego zależy m.in. od:

  • pogody – zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza wpływają na wydajność akumulatorów,
  • nawierzchni – ze względu na różnicę w oporach,
  • ukształtowania trasy – podjazdy zawsze zużywają więcej energii,
  • stylu jazdy – im więcej kolarz daje z siebie, tym większą odległość przebędzie,
  • trybu zasilania – eco, turbo albo ich odpowiedniki.

Jak zwiększyć zasięg roweru elektrycznego?

Aby poprawić zasięg, jaki ma rower elektryczny, w pierwszej kolejności należy nauczyć się optymalnie z niego korzystać. Co to oznacza? Z jednej strony – warto poznać jego możliwości, jak i zapewnić odpowiednie parametry innych elementów jednośladu, w tym m.in. właściwe ciśnienie powietrza w kołach. Dobrze również wyrobić sobie pewne nawyki, które przełożą się na wydajność akumulatora. Jakie? Wyjaśniamy poniżej!

Przede wszystkim trzeba częściej używać trybu ekonomicznego. Wszak nie zawsze potrzebujesz wspomagania ze strony silnika, prawda? Z drugiej strony – należy pamiętać o stosowaniu właściwych przełożeń – na podjazdach, zjazdach i równych, poziomych nawierzchniach. Jeśli zjeżdżasz z góry staraj się nie włączać wysokich biegów i, w miarę możliwości, schodź z nich na niższe. Zawsze też zaczynaj jazdę na najniższym przełożeniu silnika – tak jak w samochodzie.

Pamiętaj o zadbaniu o odpowiednie warunki ładowania baterii. Najlepiej to robić w temperaturze pokojowej, z dala od promieni słonecznych. Ponadto staraj się nie używać zasilania w trakcie silniejszych mrozów, gdyż to znacznie obniża żywotność akumulatora.

Nie tylko zasięg – liczy się żywotność baterii!

Skoro o tym mowa – są pewne zasady, jakie pomogą zwiększyć czas eksploatacji. Wszak to, ile kilometrów przebędzie rower elektryczny po dłuższym czasie użytkowania, zależy od kondycji baterii. Dlatego zawsze m.in. ładuj ją po przebytej trasie, używaj tylko oryginalnej ładowarki i przechowuj ją w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Jeśli zaś akumulator rozładował się w pełni – naładuj go jak najszybciej! Trzymając się tych zasad, z pewnością zwiększysz zasięg e-bike’a. A jeśli szukasz pojazdu dla siebie – zajrzyj do naszego sklepu już teraz!


Jak poprawić zasięg roweru elektrycznego?
Średnia ocena: 4.6 (92%)
Na podstawie: 8 ocen