Pogoda w Polsce cechuje się nieprzewidywalnością oraz sporą zmiennością. Grudniowe dni, w których temperatura wskazuje kilkanaście stopni powyżej słońca lub zimne i deszczowe dni latem nie powinni nikogo zadziwiać. Podczas wycieczek rowerowych, każdy rowerzysta powinien być przygotowany na ewentualną zmianę pogody. Zalecanym i, niekwestionowanie, najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest ubieranie się na cebulkę. Założenie na siebie kilku cieńszych warstw to znacznie praktyczniejszy pomysł niż ubranie grubych ubrań. Na taki ubiór powinni zdecydować się głównie ci rowerzyści, którzy rozpoczynają swoją trasę w porannych godzinach, a kończą w południowych lub popołudniowych. Często bowiem, pogoda zmienia się nie do poznania, przez co konieczne jest zdjęcie z siebie jednej z warstw dla zapewnienia sobie komfortowej jazdy. Odwrotna sytuacja może spotkać osoby, które planują powrót w godzinach wieczornych. W tym wypadku niezbędna może okazać się dodatkowa kurtka lub bluza. Ubieranie się w taki sposób nie rozwiązuje jednak wszystkich wątpliwości. Ważna jest jeszcze jakość materiałów oraz fason wybranych modeli strojów rowerowych.

Najważniejsze elementy stroju rowerzysty idealne na każdą pogodę

Szeroki wybór odzieży rowerowej oferowany przez wiele sklepów pozwala na dużą dowolność w wyborze, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Dobierając strój, każdy rowerzysta powinien zaopatrzyć się wysokiej jakości dopasowane ubrania i dodatki, które zapewnią komfortową i wygodną jazdę na rowerze w każdych warunkach pogodowych. Jak powinien wyglądać idealny strój rowerzysty i na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Potówka i koszulka termoaktywna — przylegająca do ciała koszulka, której głównym zadaniem jest odprowadzenie potu na zewnątrz oraz zadbanie o to, aby skóra nie była mokra. Ten element garderoby zapobiega także wychładzaniu się organizmu, przez co staje się niezwykle przydatnym przy dużym wysiłku oraz w sytuacjach, kiedy rowerzysta nie może pozwolić sobie na prysznic po dotarciu do celu. Takie koszulki to idealny element na każdą porę roku, zapobiegający nadmiernej potliwości.
  • Koszulka rowerowa — najlepszym wyborem będzie syntetyczny i cienki materiał, charakteryzujący się dużymi właściwościami przepuszczania powietrza i hamujący przegrzewanie się skóry rowerzysty. Koszulki z takiego materiału są nie tylko wygodne i praktyczne, ale również bardzo szybko schną.
  • Bluza rowerowa — polecane są te z materiałów syntetycznych lub wełny merynosów. Przy długiej i intensywnej jeździe, koniecznie jest wybranie bluzy z oddychającego materiału. Na rynku istnieje wiele dostępnych modeli chroniącym przed wiatrem, deszczem lub niską temperaturą.
  • Kurtka rowerowa — wybierając kurtkę, należy zwrócić uwagę na jej dwa główne rodzaje - lekkie i oddychające na ciepłe dni oraz tradycyjne, grubsze modele na jesień i zimę. Pierwsza z nich to praktyczna i lekka kurtka, która bez problemu zmieści się do plecaka. Dzięki temu warto traktować ją jako rozwiązanie awaryjne oraz zabierać ze sobą w razie deszczu lub ochłodzenia. Grubsze modele natomiast nadają się na zimniejsze pory roku, a do tego są bardzo wszechstronne i odpowiednie nie tylko na jazdę rowerową. Aby być przygotowanym na każdą ewentualność, należy zaopatrzyć się w oba warianty.
  • Spodenki — wyjątkowo rozbudowana kategoria, gdzie znajdziemy dopasowane oraz luźne modele. Warto zwrócić uwagę na wszytą gumkę, ekspresy na nogawkach oraz szelki zapobiegające zsuwaniu się spodni. Wybierając najwygodniejsze spodenki, należy także zainteresować się tak zwaną pieluchą, która musi być dopasowana do krocza i pośladków. Na zimę najlepsze będą spodnie ocieplane, jednak przy wyjątkowo niskich temperaturach, niezbędne może okazać się zmniejszenie intensywności jazdy.

Jakość i wygoda przede wszystkim

Decydując się na kupno stroju rowerowego, najważniejsze jest wybranie wygodnych i dobrej jakości modeli ubrań oraz dodatków, dopasowanych do danej pory roku. Nie ma jednak jednego prawidłowego ubrania dla rowerzysty, a klimat w Polsce zmusza każdego z nich do poszerzania swojej garderoby i zaopatrywania się w ubrania odpowiednie do deszczu, wiatru oraz ciepłych i chłodnych dni. Podczas zakupów, każdy powinien zwrócić uwagę na materiały, funkcjonalność danego elementu oraz jego wygodę. Aby być przygotowanym na każdą możliwość, konieczny jest zakup kurtki przeciwdeszczowej idealnej na każdą porę roku, oddychającej odzieży oraz ocieplanych ubrań zimowych.


Jak dopasować strój rowerowy do warunków pogodowych?
Średnia ocena: 4.1 (82%)
Na podstawie: 10 ocen