Jakie rodzaje korb wyróżniamy?

Wśród tych części rowerowych wyróżnia się trzy podstawowe typy korb. Pierwsze to elementy jednoczęściowe, zwykle stosowane w BMX-ach, charakteryzujące się dużą trwałością. Ponadto są mechanizmy dwuczęściowe, w tym m.in. Race Face X-Type, FSA MegaExo i inne. To innowacyjne rozwiązanie stosuje się zwykle w droższych jednośladach. Konstrukcja tych części wyposażona jest w zespół kół zębatych (1-3) i wydrążoną oś – z przykręcanym lewym ramieniem lub łączona za pomocą śruby pośrodku. W sprzedaży dostępne są też powszechnie spotykane korby trzyczęściowe. Także w tym przypadku rozróżniamy różne typy w zależności od sposobu mocowania (np. na klin lub kwadrat).

Na co zwracać uwagę, wybierając korbę rowerową?

Znając już rodzaje tych elementów, pora odpowiedzieć na pytanie, na co zwrócić uwagę, by korba w rowerze była dobrana stosownie do zębatki. Do najważniejszych czynników, jakie musisz wziąć pod uwagę, dopasowując obie części, należy sposób ich mocowania oraz rozstaw śrub.

Sposób mocowania

Każda korba i zębatka rowerowa przednia może mieć różne sposoby mocowania. Dlatego dobierając takie elementy, należy sprawdzić, jak to wygląda w przypadku posiadanej tarczy. Rozróżnia się kilka systemów mocowania:

  • na cztery, symetrycznie rozstawione śruby,
  • na cztery niesymetrycznie rozstawione śruby,
  • na pięć śrub,
  • tzw. direct mount.

To pozwala wstępnie określić, jaki model korby w rowerze będzie potrzebny.

Rozstaw śrub

Obok sposobu mocowania liczy się także rozstaw otworów na śruby, niekiedy określany z angielskiego BCD – czyli bolt cirlce diameter. To średnica okręgu, którego krawędź przebiega przez środek wszystkich miejsc na elementy łączące (bo zdarzają się także nity) na tarczy i korbie. W przypadku obu systemów na cztery śruby wystarczy zmierzyć, np. z użyciem suwmiarki, odległość między nimi (po przekątnej).

Nieco trudniejsze wydaje się to w sytuacji, gdy zębatki do roweru mają 5 śrub. Jednak na szczęście w sieci nie brakuje kalkulatorów i przeliczników pomagających dobrać odpowiednią część. Będziesz tylko musiał zmierzyć odległość między dwoma sąsiadującymi otworami.

Dobierz odpowiednie elementy do swojego roweru!

Jeśli chcesz, aby tarcza rowerowa pasowała do nowej korby, kieruj się powyższymi wskazówkami, a na pewno dobierzesz odpowiednie produkty. Pamięta, że wybór zębatki bywa jeszcze bardziej złożony, gdyż musisz wtedy zwrócić uwagę także m.in. na liczbę zębów (decydującą m.in. o przełożeniach i potencjalnej maksymalnej prędkości) oraz kompatybilność z ramą. W razie, gdybyś miał wątpliwości, który element będzie najlepszy dla Ciebie, zawsze możesz skorzystać z porad profesjonalistów sklepu SuperSportowy.pl. Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy dokonać właściwego zakupu!


Jak dobrać korbę do tarczy rowerowej?
Średnia ocena: 4.5 (90%)
Na podstawie: 6 ocen