Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym się kierować, na co zwracać uwagę i co jest ważne, gdy kupuje się deskę do snowboardu. Ponieważ trzeba uwzględnić wiele aspektów i przemyśleć różne kwestie, warto dokładnie zorientować się w temacie. Dzięki lekturze poniższego tekstu większość spraw będzie jaśniejsza, a wątpliwości zostaną rozwiane.

Rodzaje desek

Bardzo często aktywność na stokach rozpoczyna się od przygody z nartami, a następnym etapem jest już deska, która oznacza jeszcze ciekawsze wrażenia podczas jazdy. Wiele osób zastanawia się, jak dobrać snowboard do stylu jazdy oraz innych parametrów. Skoro już o tym mowa, warto się zastanowić, jak w zasadzie kategoryzować ten sprzęt sportowy.

O tym, jaka deska będzie najlepszym wyborem, decyduje przede wszystkim doświadczenie użytkownika. Na początku popełnia się przecież wiele błędów, a nauka wiąże się z częstymi upadkami i brakiem stuprocentowej pewności swoich ruchów. Dlatego modele z grupy allmountain oraz allmountain/freestyle świetnie sprawdzają się jako deska snowboardowa dla początkujących, ponieważ nie są bardzo sztywne i łatwo się nimi manewruje.

Gdy posiada się już dostateczne umiejętności, można samodzielnie zjeżdżać z profesjonalnych stoków i pozwolić sobie na większą dynamikę oraz zwrotność. Wówczas nieocenionym rodzajem deski są allmountain oraz freeride charakteryzujące się większą sztywnością, co ma znaczenie choćby przy wykonywaniu gwałtownych skrętów. Najbardziej doświadczeni pasjonaci, którzy decydują się na opuszczenie standardowych stoków i szukają wrażeń na otwartym terenie, gdzie nierzadko trzeba się poruszać po grubych warstwach śniegu, często wybierają deski z przesuniętymi insertami.

Należy również zauważyć, że niektórzy uprawiają snowboard profesjonalnie, a wówczas sięgają po specjalne rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i wymagań, na przykład do wykonywania akrobatycznych ewolucji. Oprócz tego na rynku dostępne są jeszcze inne rodzaje desek, np. jibbing do dynamicznej jazdy czy buttering dla większej zabawy i swobody.

Style jazdy

To, jak dobrać deskę snowboardową, determinuje sposób, w jaki się z niej korzysta. Przykładowo, freecarving polega na dynamicznej jeździe i ostrym skręcaniu na krawędzi, z wychyleniem. W tym przypadku trzeba wiedzieć, jaki model nabyć, aby podczas gwałtownych i niebezpiecznych manewrów nie stracić kontroli. Trzeba jednak pamiętać, że to styl jazdy dla zaawansowanych i pasuje przede wszystkim do sprawdzonych, szerokich stoków.

Freeride jest z kolei stylem preferowanym przez osoby, które w snowboardzie najbardziej kochają wolność i szukają wrażeń poza wytyczonymi, przygotowanymi trasami. Trzeba wiedzieć, jak dopasować deskę do jazdy na porośniętych zboczach, obsypanych grubą warstwą śniegu. Tu decyduje długość, a także przesunięcie środka ciężkości. Ten styl absolutnie nie jest polecany początkującym, ponieważ najpierw należy zebrać solidne doświadczenie na profesjonalnych stokach, gdzie infrastruktura gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo.

Najbardziej widowiskowym stylem jest „wolny”, czyli freestyle. W tym przypadku deski snowboardowe służą do skakania, zjeżdżania na poręczach czy pokonywania przeszkód. Dlatego znaczenie ma długość konstrukcji (raczej krótka), a także jej symetryczność i sprężystość. Do tego należy dołożyć wysokie umiejętności. W końcu mówimy o aktywności, która prowadzi niektórych nawet na arenę zmagań olimpijskich.

Ze wszystkich stylów czerpie ten najpopularniejszy, najłatwiejszy, czyli uniwersalny. Allmountain, bo o nim mowa, wybiera się podczas nauki zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Spokojna, zachowawcza jazda i odpowiedni profil deski snowboardowej pozwalają czuć się bezpieczniej podczas swoich pierwszych przygód na stokach. Oczywiście znacze

Konstrukcja desek

Jak wybrać snowboard, żeby czuć się na stoku pewnie i bezpiecznie, a jednocześnie wciąż rozwijać umiejętności? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto przyjrzeć się budowie tego sprzętu. Podstawą jest kształt – wyróżniamy symetryczne, a także asymetryczne modele. Jak można się domyślić, standardowa, równa z obu stron deska pozwala jeździć w dowolną stronę. Niektórzy wskazują także inny podział: twin up, directional oraz wide.

Jeśli chodzi o konstrukcję, producenci wciąż zaskakują odbiorców nowymi propozycjami. Można wyróżnić między innymi tradycyjny camber, odwrócony camber/rocker („banan”), płaski camber, V-rocker, zero czy hybryda (na rynku funkcjonują różne nazwy). Oczywiście detale różnicujące poszczególne typy, podobnie jak rozmiar deski snowboardowej, decydują o komforcie jazdy, bezpieczeństwie wchodzenia w zakręty czy sile wybicia w powietrze.

Znaczenie ma też wspomniana wcześniej twardość. Im większa, tym bardziej deska reaguje na ruchy, dlatego wymaga większych umiejętności. Przy zakupie konkretnego modelu warto zwrócić uwagę, czy sklep i sprzedawca podali skalę twardości (najpopularniejsza ocena: od 1 do 10).

Poza tym, że trzeba wiedzieć, jak dobrać długość deski snowboardowej oraz inne parametry, warto zwrócić uwagę na rodzaj ślizgu, który decyduje o możliwościach rozpędzenia się i dynamice. Najwolniejszy jest ślizg tłoczony, którego zaletę stanowi to, że nie trzeba go zbyt często smarować czy serwisować. Bardziej dynamiczną jazdę zapewnia ślizg spiekany, choć oznacza on konieczność częstszego smarowania. Najlepszy do szybkiej jazdy jest ślizg electra, który wytraca swoją charakterystykę przez brak regularnej konserwacji.

Warto również znać pojęcia „sidewall” oraz „cap”. W desce skonstruowanej w typie cap zewnętrzny laminat opada przy krawędziach, co ułatwia skręcanie, choć odbiera pełnię stabilności. Z kolei konstrukcja sidewall gwarantuje większą stabilność i dociśnięcie, ponieważ laminat jest uzupełniony przez boczny ABS oraz monoblok. Tutaj tolerancja dla błędów znacznie się obniża, więc ryzyko upadku, szczególnie w przypadku początkujących, wzrasta.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać deskę snowboardową dla dziecka czy po prostu dla osoby bez doświadczenia, najlepiej zasięgnij opinii sprzedawcy lub specjalisty, który je posiada. Jak widać, deska snowboardowa ma wiele parametrów i choć na pierwszy rzut oka wszystkie modele wyglądają podobnie, w rzeczywistości różnice funkcjonalne są bardzo istotne.

Jaka długość i szerokość deski snowboardowej?

O ile specyfikacja techniczna i detale sprzętu są w znacznej mierze wynikiem preferowanego stylu jazdy, o tyle długość deski snowboardowej, podobnie jak jej szerokość, jest uzależniona od charakterystyki samego użytkownika. 

Rozmiar ustala się na podstawie wzrostu i wagi ridera. Im wyższy i cięższy, tym dłuższy powinien być snowboard. Osoby z wyjątkowo dużymi stopami mogą skonsultować ze sprzedawcą wybór odmiany typu wide, czyli nieco szerszej. Jednak zazwyczaj, gdy dobiera się sprzęt pod kątem wzrostu i wagi, z szerokością nie ma żadnego problemu.

Snowboard jest bardzo urozmaiconą wewnętrznie dyscypliną, co wymaga zastosowania odmiennego sprzętu w zależności od określonych czynników. Najmniejsze modele nie mają nawet metra długości, podczas gdy warianty dla masywniejszych i wyższych riderów mogą mieć nawet ponad półtora metra. Odpowiedź na pytanie: „jaka deska snowboardowa będzie odpowiednia do wzrostu?” brzmi: „najlepiej sprawdź w jednej z tabel”. Różnią się one jednak od siebie w zależności od producenta, dlatego warto poświęcić tej kwestii możliwie dużo czasu, aby wybrać odpowiedni model.

Producenci desek

Kiedy wiesz już, jak dobrać deskę snowboardową pod kątem swoich preferencji i parametrów, sprawdź, czym wyróżniają się konkretni producenci i co mają do zaoferowania.

Z naszego asortymentu może skorzystać zarówno męska, jak i damska część klienteli. Oferujemy produkty następujących firm:

 • Capita,

 • Never Summer,

 • Pathron,

 • Raven,

 • Rome.

Capita jest amerykańską marką znaną z atrakcyjnego, nierzadko dość odważnego wzornictwa i wysokiej jakości produkcji. Co ciekawe, firma używa ekologicznych materiałów, zdobywając liczne nagrody branżowe za to, jak dobry asortyment dostarcza na rynek (zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych riderów).

Never Summer jest kolejną z amerykańskich firm, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. W tym przypadku kupno deski snowboardowej to prawdziwa przyjemność. Historia przedsiębiorstwa sięga 1983 roku, a wieloletnie doświadczenie owocuje precyzją i kreatywnością przy realizacji kolejnych projektów. Na przestrzeni lat pewne rozwiązania okazały się przełomowe i zapewniły firmie globalną rozpoznawalność.

Z kolei firma Pathron nie jest na rynku od wielu lat, ale zdążyła już zaistnieć w świadomości wielu riderów. Warto podkreślić, że jest to polska firma stawiająca na wysokiej jakości elementy konstrukcyjne – carbon, ślizg spiekany czy kevlar. Ceny poszczególnych modeli nie są wygórowane, więc cieszą się opinią bardzo korzystnego w zakupie sprzętu.

Kolejną marką kojarzoną z korzystnym stosunkiem jakości do ceny jest Raven – przedsiębiorstwo, które wciąż rozwija swój potencjał i udoskonala nowe kolekcje. Warto podkreślić, że wśród dostępnych propozycji znajduje się wiele modeli dziecięcych, przeznaczonych do nauki. Gdy wiadomo już, jaki rozmiar deski snowboardowej jest najodpowiedniejszy, warto złożyć zamówienie.

Rome – firma amerykańska – ma już spore doświadczenie na rynku. Jej założyciele wyszli z założenia, że najbardziej pożądana jest wysoka jakość, wybijająca się ponad przeciętność. Konstrukcja każdego kolejnego modelu gwarantuje z jednej strony komfort jazdy, a z drugiej nie odbiera niezbędnego dreszczyku emocji. Warto przejrzeć asortyment z katalogu tego producenta.

Jak czytać oznaczenia desek?

Który model jest damski, a który męski? Jak odróżnić snowboard dla początkujących od tego dla zaawansowanych? Podczas przeglądania ofert w internecie łatwo zagubić się wśród wielu stosowanych pojęć i skrótów. Dlatego poniżej znajdziesz ich listę wraz z rozwinięciem, dzięki czemu dobranie deski snowboardowej stanie się znacznie łatwiejsze:

 • AM – AllMountain,

 • FR – Freeride,

 • FS – Freestyle,

 • Twin tip – symetryczne deski,

 • Directional – kierunkowe, niesymetryczne deski,

 • Setback – cofnięty środek ciężkości,

 • Kevlar, karbon, tytan, rdzeń piankowy, rdzeń drewniany, włókna szklane – materiały, z których jest wykonana deska snowboardowa dla początkujących lub zaawansowanych (droższe modele tworzy się z wytrzymalszych i lepszych materiałów),

 • P-tex – polietylen.

Co to jest „snurfer”?

Pora na mały przerywnik, bo przecież każdy lubi posłuchać dobrej historii, prawda? Jeśli dobór deski snowboardowej jest dla Ciebie ważny, zapewne zastanawiasz się, gdzie należy szukać korzeni tego wspaniałego wynalazku. Jak wiadomo, jazda na nartach ma długie tradycje.

Przenieśmy się zatem do 1965 roku. Korzystając z zimowej aury, wynalazca Sherman Poppen postanowił – ku uciesze swoich dzieci – połączyć ze sobą dwie narty. Ten spontaniczny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i już w roku 1966 został opatentowany jako snurfer. Minęło kilka lat, a pomysł podchwycił Jake Burton, który dodał wiązania i tak powstał znany nam dziś snowboard, bez którego często nie wyobrażamy sobie zimowych wakacji.

Czy własna deska snowboardowa jest Ci potrzebna?

W zasadzie w każdym większym mieście, a także narciarskim kurorcie, funkcjonują wypożyczalnie sprzętu zimowego. Zastanówmy się nad zaletami i wadami, które wiążą się ze skorzystaniem z tego rodzaju usługi.

Zalety

 1. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze snowboardem, zapewne nie wiesz, czy ta aktywność przypadnie Ci do gustu. Niektórzy narciarze wolą pozostać przy bardziej klasycznej jeździe na stokach i nie szukają dodatkowego zastrzyku adrenaliny, którą dostarcza deska. Wtedy warto ją wypożyczyć na ten pierwszy raz, żeby przekonać się, jak w ogóle się z niej korzysta.

 2. Koszt wypożyczenia jest niższy od zakupu. Jeżeli zamierzasz korzystać ze snowboardu bardzo rzadko, być może nie opłaca Ci się inwestować w drogi sprzęt, skoro da się go również wypożyczyć. Nie każdy ma możliwość wyjeżdżać na stoki regularnie i często.

 3. Nie da się ukryć, że sprzęt sportowy zajmuje sporo miejsca, a ten niezbędny do jazdy na snowboardzie – szczególnie. Deska, wiązania, kombinezon, buty – gdy nie dysponuje się odpowiednio dużą przestrzenią, trudniej podjąć decyzję o skompletowaniu własnego zestawu do jazdy.

Wady

 1. Wiesz już, że dobiera się długość deski snowboardowej do wzrostu i wagi. Na rynku funkcjonuje zatem bardzo wiele modeli różniących się wymiarami. Czy aby na pewno w wypożyczalni znajdziesz wariant idealnie dopasowany do Twojej masy i wzrostu? To wątpliwe. A przecież nie należy ryzykować częstymi upadkami czy utratą kontroli nad deską.

 2. Długość deski snowboardowej to jedno, a jej specyfika – drugie. Ta dla początkujących różni się od modeli dla zaawansowanych, a wspominaliśmy też o różnych stylach jazdy. Inny sprzęt jest potrzebny do jeżdżenia na krawędzi, na stoku niż do poruszania się poza wytyczonymi szlakami. Zachodzi obawa, że dana wypożyczalnia nie będzie w stanie udostępnić sprzętu, który jest w 100% dostosowany do potrzeb i oczekiwań ridera.

 3. Warto korzystać ze swojego sprzętu – po prostu. Dzięki temu nie trzeba się obawiać konsekwencji w przypadku usterki, a każdy kolejny wyjazd oznacza coraz lepszą znajomość konkretnego modelu, więc rośnie poziom zaawansowania i pewność siebie. Nie traci się czasu na poznawanie kolejnych, wciąż nowych wariantów. Przed każdym wyjazdem nie trzeba się zastanawiać, jaką deskę snowboardową wybrać, bo wystarczy sięgnąć po własną. Dla wielu użytkowników znaczenie ma także aspekt wizualny. Nie bez powodu projektanci prześcigają się w odważnych i kreatywnych pomysłach – Klient zwraca na to uwagę, choć najważniejsza zawsze powinna być specyfikacja techniczna i dobór do wzrostu.

Największy wybór desek w sklepie Supersportowy

Kupno odpowiedniego modelu nie jest zajęciem na pięć minut. Wymaga świadomego, odpowiedzialnego podejścia. Trzeba wziąć pod uwagę aspekt wzrostu, wagi, stylu jazdy czy poziomu zaawansowania. Do tego dochodzą niuanse techniczne, których prawdziwe znaczenie odkrywa się wraz ze wzrostem umiejętności i poszukiwaniem nowych wrażeń.

W sklepie Supersportowy możesz zamówić deski wyselekcjonowane pod kątem jakości wykonania i parametrów, dzięki którym jazda na snowboardzie – amatorska, rekreacyjna, profesjonalna czy wyczynowa – jest prawdziwą przyjemnością. Dbamy o to, aby każdy Klient dowiedział się o konkretnym sprzęcie jak najwięcej. Wiemy, że korzystny stosunek jakości do ceny również zachęca do złożenia zamówienia. Odpowiadamy na pytania i wątpliwości, pomagamy dobrać długość deski do wagi czy wzrostu, a także potrzeb. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym weteranem stoków, czy dopiero zaczynasz przygodę z deską, znajdziesz u nas wiele atrakcyjnych propozycji, z których warto skorzystać!


Jak dobrać deskę snowboardową?
Średnia ocena: 4.2 (84%)
Na podstawie: 4 ocen