Zimowe szusowanie po zaśnieżonych stokach to świetny sposób na przyjemne i pożyteczne dla zdrowia spędzanie wolnego czasu. Niekoniecznie trzeba w tym celu sięgać po narty. Równie, a dla wielu osób bardziej atrakcyjnym wyborem jest snowboard, czyli aktywność, której założenie to jazda na specjalnie przeznaczonej do tego celu jednej desce. Aby móc się nią cieszyć, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, który pozwala na bezpieczne i sprawne ślizganie się po stoku.

Jeśli chodzi o wyposażenie, ważna jest nie tylko sama deska. Choć ona oczywiście ma kluczowe znaczenie, równie ważne są buty do snowboardu, odgrywające bardzo ważną rolę. Jak je dopasować? Na co zwracać uwagę przy ich kupnie? Które elementy mają decydujące znaczenie, a które są mniej istotne? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z tym, jak dobrać buty snowboardowe, znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

WYBIERZ ODPOWIEDNIE BUTY SNOWBOARDOWE

Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze danego modelu, ale również przybliżamy budowę obuwia przeznaczonego do jazdy na desce. Doradzamy, jak je przymierzać i podajemy wiele innych cennych informacji w tym zakresie.

Podział butów snowboardowych

Podstawowa kategoryzacja obuwia przeznaczonego do jazdy na snowboardzie dzieli je na twarde i miękkie. Ten pierwszy rodzaj, który wykorzystuje się głównie do desek zjazdowych i do boarder crossu, można porównywać bo butów narciarskich. Jest on jednak znacznie mniej popularny niż obuwie miękkie, które stanowi większość modeli oferowanych na rynku.

Miękkie obuwie znacząco różni się od siebie w zależności od produktu pod względem takich aspektów jak sztywność, rozmiar wiązań snowboardowych, budowa, kształt wkładki czy tworzywo. Wszystko to przekłada się także na koszt zakupu, który wynosi od kilkuset do nawet ok. 2000 zł. Miękkie buty do snowboardu są najlepszym rozwiązaniem dla początkujących, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie.

Twardość butów snowboardowych

Jednym z podstawowych parametrów, którymi określa się i pod względem których różnią się buty na snowboard, jest ich twardość. Do jej zmierzenia wykorzystuje się złożoną z dziesięciu poziomów skalę flex – wraz ze wzrostem jej wartości rośnie także sztywność. Deski dla początkujących są najczęściej przeznaczone do miękkiego lub średnio twardego obuwia, podczas gdy po twarde modele sięga się z czasem, gdy poprawiają się umiejętności jazdy.

Budowa butów snowboardowych

Konstrukcja obejmuje dwie warstwy:

 • wewnętrzną, na którą składają się wyjmowane wkładki mające za zadanie zapewnić odpowiednią sztywność w kostce,

 • zewnętrzną, czyli swego rodzaju korpus stanowiący obudowę, która powinna być odporna na wilgoć i nieprzemakalna.

Jak dobrać buty snowboardowe? Ważny jest nie tylko rozmiar, ale również to, żeby dokładnie dopasować wkładkę do stopy. Zastosowanie odpowiednich materiałów sprawia, że staje się to łatwiejsze, w efekcie czego jazda jest bezpieczna, przyjemna i komfortowa. Przymierzając buty na deskę snowboardową, należy zwrócić uwagę m.in. na to, aby język dokładnie przywierał do stopy, co uniemożliwia jej zawilgocenie.

Początkujący snowboardzista

Osoby stawiające pierwsze kroki na desce powinny jeździć w miękkich butach snowboardowych, których twardość mierzona w skali flex wynosi od 2 do 5. Dzięki temu, że cechują się elastycznością, ułatwiają wykonywanie manewrów na stoku, łatwiej da się je kontrolować i nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości. Jeśli chodzi o wiązania, początkujący mogą rozważyć modele, które bez problemu się wpina – produkuje je np. firma Burton. W większości poradzą sobie jednak z tradycyjnymi sznurówkami.

Styl jazdy

Odpowiadając na pytanie, jak dobrać buty snowboardowe, trzeba uwzględnić nie tylko stopień zaawansowania danej osoby, ale również styl jazdy. W zależności od tego, jaki rodzaj aktywności się uprawia, należy bowiem kupić inny model. Jeśli chodzi o jibbing, zaleca się obuwie o znacznej miękkości, co wynika z faktu, że do wykonywania różnego rodzaju akrobacji na niewielkich obiektach nie jest potrzebna duża prędkość, a przydaje się zwrotność. Dlatego buty na snowboard o wartości 2-6 ze skali flex nadają się w tym przypadku bardzo dobrze.

Inaczej sprawa ma się w przypadku ewolucji na skoczniach, podczas których rozwija się nieco większą szybkość i ląduje się po wyskokach ze stosunkowo dużych wysokości, dlatego wybiera się obuwie o większej twardości z przedziału 5-9. Z kolei jazda, która wiąże się z rozwijaniem znacznych prędkości, a więc np. po świeżym śniegu, wymaga najtwardszych butów na snowboard o wartości flex od 7 do 10. Również podczas technicznego szusowania po stokach najlepiej sprawdza się twarde obuwie.

JAKI ROZMIAR BUTÓW SNOWBOARDOWYCH BĘDZIE DOBRY?

Zakładając dany model, powinien on dokładnie przylegać do stopy. Dopuszczalny jest niewielki luz w okolicy palców – za każdym razem muszą one jednak dotykać przedniej ściany buta. Przymierzanie powinno się odbywać w normalnej, cienkiej skarpecie, ponieważ właśnie takie zakłada się podczas jazdy. Należy zwrócić uwagę na to, aby stopa spoczywała całą powierzchnią na podłożu – niedopuszczalne jest odrywanie pięty. Również zbyt duży ucisk na palce nie jest wskazany i podpowiada, że wybrane buty snowboadowe są za małe.

JAKIE WIĄZANIE BUTA Snowboardowego WYBRAĆ

To jeden z kluczowych aspektów obuwia przeznaczonego do jazdy na desce. Większość butów snowboardowych jest dostępna w sprzedaży w trzech rodzajach wiązań:

 • tradycyjne sznurówki – najpopularniejsze i powszechnie polecane ze względu na swoją elastyczność, która pozwala na ich zawiązanie z dowolną siłą,

 • quick pull, czyli tzw. „szybkie” sznurówki – składają się z metalowych linek przykręcanych za pomocą specjalnego pokrętła,

 • BOA – konstrukcja pozwalająca na mechaniczne wiązanie z wykorzystaniem łatwego w obsłudze pokrętła.

Rodzaje zapinania

Tradycyjne sznurówki można polecić właściwie każdemu, kto potrafi bez problemu i z odpowiednią siłą je zawiązać, tak aby zapewnić wymaganą sztywność stopy podczas jazdy. Z tego względu mogą być one kłopotliwe dla małych dzieci i kobiet, które nie zawsze mają dość siły. Dlatego często korzystają one z systemów quick pull i BOA, ciesząc się dużą łatwością i szybkością wiązania. Dzięki temu, że obsługuje się je z łatwością, lekko poruszając pokrętłem, poradzi sobie z nimi dosłownie każdy. Nie zmienia to faktu, że większość doświadczonych snowboardzistów dobiera buty wyposażone w tradycyjne sznurówki, które są najelastyczniejsze i pozwalają na najbardziej indywidualne zawiązanie.

Wracając do mechanizmów quick pull i BOA, należy pamiętać, że dzielą się one na jednostrefowe i dwustrefowe. Zasadniczo te drugie są lepsze, ale też droższe w zakupie, ponieważ zapewniają lepszą stabilność. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu od jednostrofowych wiązań, które obejmują tylko górną część buta snowboardowego, co powoduje, że u dołu jest luźny, dwustrefowe rozkładają siły w równym stopniu na całej długości.

Krótko mówiąc, nie istnieje coś takiego jak obiektywnie najlepszy system wiązania – każdy jest inny i przeznaczony do różnych zastosowań. Oznacza to, że bez problemu można dobrać dokładnie taki, który spełnia indywidualne wymagania, potrzeby i możliwości użytkownika. W takim razie czym poza rodzajem kierować się przy wyborze wiązań? Ważna jest sztywność oraz jakość wykonania i materiałów zastosowanych do produkcji pasków, high backów oraz pompek.

Mając większy budżet, warto zainwestować w trwały i solidny model, który gwarantuje pewność i stabilność jazdy. Jeśli chodzi o sztywność, czyli flex, powinna być dobrana pod kątem twardości deski i samych butów do snowboardu. Działa tu podobna zasada jak przy wyborze obuwia, a mianowicie do wolniejszej jazdy, a także dla początkujących lepiej nadają się miękkie i średnie wiązania, a do szybszej twarde. Do najbardziej cenionych marek produkujących ten element zalicza się, m.in. firma Burton.

But wewnętrzny

Podobnie jak w przypadku wiązań, tak i wkładkę w butach na snowboard produkuje się w różnych wariantach. Głównym czynnikiem, który wpływa na wybór rodzaju wykorzystanej wkładki, jest wysokość obuwia. W przypadku wysokich egzemplarzy najczęściej stosuje się materiał termoformowalny, który pozwala na idealne dopasowanie. Wynika to z faktu, że po przymierzeniu buta podkładka pod wpływem wytworzonego w ten sposób ciepła odpowiednio się formuje, dostosowując się do kształtu stopy.

Co ciekawe, dopasowanie termoformowalnego tworzywa może odbywać się na dwa sposoby:

 • automatycznie, kiedy po włożeniu stopy następuje to samoistnie,

 • mechanicznie, do czego wymagane jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia do podgrzewania.

Termoformowalne mechanicznie wnętrze obuwia może być formowane wielokrotnie, co stanowi jego niewątpliwy atut, jednak za pewną niedogodność można uznać konieczność użycia specjalistycznego sprzętu.

Nie tylko wysokie, ale również duża część nieco niższych butów do snowboardu jest wyposażona w termoformowalną wkładkę. Nie dotyczy to jednak najniższych modeli oferowanych w sprzedaży, ponieważ ich wnętrze jest wykonane ze standardowego, ocieplanego i wytrzymałego tworzywa, jednak nie potrafi się ono tak precyzyjnie dopasować do stopy użytkownika.

Co interesujące, w sprzedaży dostępne są także wkładki, które posiadają własne, osobne wiązania. Niektóre można także prać w pralce, z czego powinny się ucieszyć przede wszystkim osoby, którym intensywnie pocą się stopy. Należy zwracać na to uwagę, ponieważ nie wszystkie buty wewnętrzne można myć w sposób automatyczny – niektóre są przeznaczone wyłącznie do prania ręcznego w niskich temperaturach.

Skarpety mają znaczenie

Wbrew pozorom nie są one szczegółem, który można z czystym sumieniem pominąć – to ważny element w kontekście zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy w butach do deski snowboardowej. W takim razie, jak je dobrać? Dużo zależy od twardości obuwia – do miękkich modeli można założyć nieco grubsze, podczas gdy twarde wymagają cienkich skarpet. Nie należy jednak przesadzać z grubością, ponieważ nie wpływa ona korzystnie na kontrolę deski – im cieńsze skarpety, tym lepiej spisują się pod tym względem.

Nie da się ukryć, że najlepszym wyborem jest zakupienie skarpet wyprodukowanych specjalnie z myślą o snowboardzie, które cechują się właściwościami poprawiającymi komfort i pewność poruszania się po stoku bądź trasie. Pozwalają one bowiem na utrzymanie odpowiedniego ciepła, ale nie przegrzewają stóp, a jednocześnie gwarantują ścisłe przyleganie do buta, co eliminuje ryzyko otarć i zwiększa precyzję ruchów. Ponadto skarpety do snowboardu gwarantują suchość wnętrza, korzystnie wpływając na higienę i komfort użytkowania deski.

Buty w szerszej wersji

Zdarza się, że po założeniu obuwie na długość pasuje znakomicie, ale pod względem szerokości wydają się ciasne. To niekomfortowa sytuacja, jednak nie zawsze z jej powodu trzeba rezygnować z danego modelu – niekiedy istnieje bowiem możliwość zamówienia jego szerszej wersji, po angielsku zwanej wide. Warto się zorientować, czy jest ona dostępna.

Ile kosztują buty snowboardowe i ile zainwestować

Obuwie na deskę jest niezwykle ważne w kontekście komfortu, bezpieczeństwa i pewności jazdy, dlatego oszczędzanie na jego zakupie jest niewskazane. Oczywiście nie warto rezygnować z uprawiania tego sportu ze względu na przesadne koszty, ale zamiast na samym początku przygody z nim wybierać najtańsze modele, lepiej zainwestować w wyższej jakości sprzęt, dzięki któremu można mieć gwarancję nie tylko większej wygody, ale również sprawniejszej i efektywniejszej nauki. To niezwykle ważne z punktu widzenia początkujących, którzy stawiają pierwsze kroki w snowboardzie.

Dobór niewłaściwych butów na deskę może bardzo negatywnie wpływać na umiejętności jazdy, zniechęcając do tego sportu i utrwalając niepożądane, złe nawyki. W nieodpowiednim obuwiu trudniej o niepopełnienie i korygowanie błędów oraz stabilność, która jest tak ważna w przypadku szusowania po stoku na desce snowboardowej. Warto wydać więcej na zakup wyższej jakości butów także z uwagi na kwestie zdrowotne, gdyż dobre obuwie skutecznie zabezpiecza przed przetarciami, wilgocią, zimnem i kontuzjami.

Powinno się wybierać przede wszystkim modele fabrycznie nowe, które nie były jeszcze używane. Wynika to z faktu, że obuwia wykorzystywanego wcześniej przez inną osobę nie da się idealnie dopasować do kolejnego użytkownika, a to niekorzystnie przekłada się na wygodę, bezpieczeństwo i pewność jazdy. Poza tym używane egzemplarze mogą mieć usterki niewidoczne na pierwszy rzut oka, których laik nie dostrzeże podczas kupna.

Jeśli chodzi o kwoty bezwzględne, można się spotkać z butami snowboardowymi, które kosztują ok. 2500 zł, podczas gdy za najtańsze egzemplarze trzeba wyłożyć zaledwie 150 zł. Mowa o nowych modelach, ponieważ używane mogą kosztować jeszcze mniej. Skrajności należy odrzucić – ani najdroższe, ani najtańsze buty na snowboard nie są optymalnym rozwiązaniem. Kompromisowym minimum, poniżej którego nie warto schodzić, jeśli chodzi o cenę nowego obuwia na deskę, jest 800 zł. Za tę sumę da się kupić już całkiem dobry model, który nadaje się zarówno dla początkującego, jak i średniozaawansowanego snowboardzisty. Jeśli chodzi o profesjonalistów, górnej granicy właściwie nie ma, a minimum wydaje się kwota czterocyfrowa.

Jakie firmy produkują buty snowboardowe

Na rynku działa wiele firm, które zajmują się produkcją obuwia do jazdy na desce. W naszym sklepie można nabyć modele następujących marek:

 • Northwave,

 • Rome.

Asortyment obu tych przedsiębiorstw wyróżnia się najwyższą jakością wykonania i zastosowaniem trwałych oraz wytrzymałych materiałów o pożądanych właściwościach fizycznych. Różnorodność wersji, rodzajów, rozmiarów, kolorów i typów oferowanych butów pozwala na dobranie dokładnie takich egzemplarzy, których się poszukuje. Dostępne są modele przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zamówienia na wybrane egzemplarze można składać w sklepie internetowym lub odwiedzając nasz punkt sprzedaży w Poznaniu, aby móc je zobaczyć i przymierzyć przed zakupem.

Poza oferowanymi w naszym sklepie markami produkcją butów na snowboard zajmują się także takie firmy, jak:

 • Flow,

 • Salomon,

 • Burton,

 • Deeluxe,

 • Bootdoc,

 • DC,

 • K2,

 • Adidas,

 • Nitro.

Choć marka producenta ma znaczenie przy wyborze obuwia, to nie powinna być kluczowym aspektem. Dysponując określonym budżetem, warto przymierzyć i wypróbować kilka albo kilkanaście modeli różnych firm w podobnej cenie, tak aby dobrać najlepszy do indywidualnych preferencji, potrzeb, wymagań i możliwości. Najistotniejsze jest dobre dopasowanie – stopa powinna się sztywno, a zarazem komfortowo utrzymywać w bucie, tak aby żadnym punkcie nic nie uwierało, a jednocześnie nigdzie nie było zbyt luźno.

Serdecznie zapraszamy do przejrzenia produktów dostępnych w naszym sklepie. Szeroki wybór, atrakcyjne ceny i szybka wysyłka, a w razie potrzeby fachowe doradztwo merytoryczne przy kupnie – na to wszystko można liczyć w ramach zamówienia. Poza samymi butami oferujemy również wiązania oraz deski snowboardowe zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci.


Jak dobrać buty snowboardowe
Średnia ocena: 4.1 (82%)
Na podstawie: 2 ocen